Padesát let pod Strahovem

V letošním roce si připomínáme 50. výročí od chvíle, kdy ragbisté Tatry poprvé vyběhli na trávník svého nového hřiště na Císařce pod Strahovem.

Ragbyový klub Tatra Smíchov byl založený v roce 1958, ale vlastní hřiště bylo dlouho nesplnitelným snem. Zpočátku se trénovalo na Císařské louce, kde se na jaře roku 1959 odehrálo první neoficiální přátelské utkání proti týmu Dukla Bratislava.

Časem jsme získali azyl v Tróji na hřišti Slavie Praha, kde bylo provizorní zázemí v buňce a mohlo se zde trénovat a hrát v pražském přeboru. Časem jsme museli Tróju opustit. Oddíl byl zase bez domova. Další stanicí bylo hřiště v Nebušicích. Tam Tatra působila několik let.

V roce 1972 se stal zázrak. Tatra získala od Státního statku Praha pozemek k výstavbě hřiště. Bylo to podmíněno obětavou prací Jaroslava Nedomy ve výboru tělovýchovné jednoty Tatra Smíchov:

„Pak jsme měli jednání na národním výboru Prahy 5 a žádali jsme, aby nám byl přidělen pozemek – v té době pole a jeden objekt jakožto klubovna, že si z toho uděláme hřiště. Na výboru se nás ptali, jak bychom to chtěli realizovat. A já jim řekl, uděláme akci „Z“, zblázním lidi, vezmeme krumpáče a lopaty, a když nám dáte materiál, my se o vše postaráme. A oni do toho šli. Byl rok 1972. Václav Fišer udělal projekt hřiště, Slávek Petras zařídil drenáže (odvodnění hřiště). Celé to pole bylo svažité, původní sklon si nejlépe představíte podle svahu, na kterém stojí dnešní klubovna. Všichni kluci makali, celé hřiště jsme udělali vlastními silami. Při tom ještě jezdili trénovat do Nebušic.“

Ke stavbě hřiště se pojí ještě jedna, dnes již úsměvná historka od Jaroslava Nedomy:

„Naše hřiště bylo původně pole. Napsal jsem na státní statek Praha západ, aby neseli, že je pozemek určen k výstavbě hřiště. Jenže oni se na to vykašlali, a když jsme chtěli začít stavět, byl tam vzrostlý ječmen. Jenže my měli najaté buldozery a teď co s tím. Zničit v době socialistického plánování pole nebylo jen tak. Ale buldozery už byly tu. Tak jsem nařídil srovnat pozemek. Jenže někdo neváhal a udal nás. V novinách psali, že jsme zničili pole a rozmázlo se to. Měli jsme s tím spoustu vysvětlování, ale nakonec jsme vše ustáli. A Tatra měla svoje hřiště a mě kluci chvíli říkali Ječmínek!“

V akci „Z“ obvodu Praha 5 v době pěti měsíců od vydání stavebního povolení ragbisté odpracovali 14 tisíc hodin a opravdový ragbyový stadion v Praze na Císařce byl na světě. (Akce „Z“ byla v dobách komunistického režimu v Československu neplacená pracovní činnost obyvatel. Jednalo se o výpomoc v oblastech, kde státní či obecní správa tyto úkoly nezvládla.)

První utkání se zde odehrálo na jaře roku 1974. Poprvé se nám podařilo udržet se v první lize a dokonce obsadit čtvrté místo – a to znamenalo zatím největší úspěch týmu.

Nedílnou součástí našeho hřiště je i tribuna. Ta se k nám dostala z haly TJ Tatra Smíchov na Strakonické ulici, kde se v roce 1978 hrál tenisový Davis Cup s Nizozemím.

Po skončení tenisu se tribuna v hale rozebrala a převezla se k nám na hřiště. Potom se jenom dostavěla střecha. A od té doby máme na Tatře tribunu.

Budoucnost – projekt Tribuna

Cílem projektu Tribuna je zkvalitnění sportovních aktivit v celém areálu RC Tatra Smíchov a zajištění celoročního provozu včetně odpovídajího zázemí pro sportovce všech věkových kategorií.

Součástí projektu je vytvoření dvou venkovních víceúčelových sportovišť a tribuny s vnitřní tělocvičnou, posilovnou, cvičícím sálem a zázemím pro sportovce všech věkových kategorií.

Kapacita k sezení je 560 diváků. V rámci plánu úprav areálu tvoří výstavba nové tribuny naprostou prioritu. Naším záměrem je vybudování regionálního (pražského) sportovního centra s parametry splňujícími požadavky pro pořádání mezinárodních utkání reprezentace mužů, žen a všech věkových kategorií v rámci kvalifikace Mistrovství světa, zápasů Mistrovství Evropy, Olympijské kvalifikace ragby 7s a exhibičních mezistátních zápasů.

Stěžejním předpokladem rozvoje ragby za přispění nově zrekonstruovaného stadionu včetně zázemí je vybudování sportovní akademie a zkvalitnění úrovně tréninkového střediska pro talentované děti a mládež.

Koncept celého areálu je navržen s myšlenou ekologické udržitelnosti pro budoucí nízké provozní náklady.

Pokud máte k dispozici fotografie z období budování hřiště a z prvních zápasů, budeme velice rádi, když se o ně s námi podělíte. Kontakt: Milan Haitman ml., milan.haitman@rugbytatra.com.

8. 9. 2024
  • U10 - turnaj na Tatře 8. 9. 2024 RC Tatra Smíchov, Podbělohorská, 150 00 Praha, Česko
    Více podrobností
  • U14 B - Olymp x Tatra B 8. 9. 2024 | 11:00 - 12:00 Plochodrážní stadion Markéta, U Vojtěšky 11, 162 00 Praha 6-Břevnov, Česko
    Více podrobností
  • U14 - Sparta x Tatra 8. 9. 2024 | 13:00 - 14:00 Rugby Club Sparta Praha, 190 00 Praha 9, Česko
    Více podrobností
14. 9. 2024
  • U16 - Tatra x Slavia 14. 9. 2024 | 11:00 - 12:30 RC Tatra Smíchov, Podbělohorská, 150 00 Praha, Česko
    Více podrobností

Praktické informace